Prodej domu 1.600 m² bez realitky

Luleč, Jihomoravský kraj

Tento inzerát již není aktivní
Bezrealitky.cz

Popis inzerátu

Cena po slevě.
Unikátní příležitost koupit dům na rozlehlém pozemku ve vyhledávané lokalitě v malebné obci Luleč na Vyškovsku. Velmi dobrá dostupnost na dálnici Brno-Ostrava a na letiště Brno Tuřany.
Vesnice Luleč leží v oblasti Drahanské vrchoviny a je populární svými cyklostezkami a turistickými trasami. Je známá svým oblíbeným přírodním koupalištěm....
Cena po slevě.
Unikátní příležitost koupit dům na rozlehlém pozemku ve vyhledávané lokalitě v malebné obci Luleč na Vyškovsku. Velmi dobrá dostupnost na dálnici Brno-Ostrava a na letiště Brno Tuřany.
Vesnice Luleč leží v oblasti Drahanské vrchoviny a je populární svými cyklostezkami a turistickými trasami. Je známá svým oblíbeným přírodním koupalištěm.
Nemovitost se nachází v nejhezčí části obce, na náměstí pod kostelem, v blízkosti obecního úřadu a restaurace.
Nemovitost tvoří rodinný dům, hospodářské budovy a stodola. Součástí nemovitosti je neobvyklý obezděný dvůr s bránou, který zajistí soukromí uprostřed vesnice. Zahrada je osazená ovocnými stromy a teče jí potůček. Dům je určený na kompletní rekonstrukci, nebo k demolici. Studna na pozemku u domu, elektřina v domě, plyn před domem, kanalizace v obci není, nutno řešit septikem. Vzhledem k rozloze domu a lokalitě možno přestavět jako penzion, galerie apod. Dům vyžaduje nemalé investice ale nabízí příležitost bydlení či podnikání v překrásném prostředí.

Tel:Radmila Atkinson 721 363 388, e-mail: atkinson@volny.cz
zobrazit celý popis
Village House in South Moravia, Czech Republic.

Price negotiable for quick sale!

The property for sale is situated in the picturesque village of Lulec a few minutes drive from the main Brno to Ostrava highway.

Although very handy for Brno, the second city of the Czech Republic (less than thirty minutes) and Brno Airport (twenty minutes, regular Ryanair flights to London-Stansted), Lulec...
Village House in South Moravia, Czech Republic.

Price negotiable for quick sale!

The property for sale is situated in the picturesque village of Lulec a few minutes drive from the main Brno to Ostrava highway.

Although very handy for Brno, the second city of the Czech Republic (less than thirty minutes) and Brno Airport (twenty minutes, regular Ryanair flights to London-Stansted), Lulec itself is tucked away in the sleepy Drahanska Hills. The area is popular in the summer with cyclists and walkers and the village has a unique natural swimming lagoon. Quality golf and tennis facilities are also within easy reach.

As you would expect in Moravia, Lulec has a strong folk tradition with events throughout the year.

The property itself stands on a 1600 sq m. plot at the heart of the village. It comprises; the main house, various outbuildings including a barn, an elegant walled courtyard and a garden with mature nut and fruit trees. A small brook marks the boundary of the property at the rear.

Its rural location with excellent transport links makes it potentially suitable for use as a study centre, boutique hotel, arts workshop or simply a country retreat. The nearby NATO base in Vyskov makes medium term letting another option.

At present the property is uninhabited and needs considerable reconstruction or demolition and rebuild to exploit its potential. Depending on your plans a minimum investment of 4m CZK should be expected (approx. 165,000 Euro, 145,000 GBP, 240,000 USD).

However, for the right buyer this unique property in an idyllic location could be just the project you are looking for. Whether you want to be "hands on" or not this is your chance to create your own little piece of paradise. Don't miss the opportunity!

Price: 1,750,000 CZK (approx. 75,000 Euro, 65,000 GBP, 110,000 USD)

For more details, photographs etc. please contact Mr. Joe Atkinson
email: atkinson@volny.cz, tel: 00420 545210663, mobile: 00420 607571276
show whole description

Detailní informace

dostupnost UPC:
typ nabídky:
Prodej
typ nemovitosti:
Dům
dispozice:
4+1
plocha:
1.600 m²
cena:
1.500.000 Kč
typ vlastnictví:
Osobní
typ budovy:
Ostatní
vybavení:
Nevybavený
podlaži:
1
balkón:
Ne
terasa:
Ne
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránce souhlasíte s jejich používáním. V pořádku Více