Prodej domu 1.443 m² bez realitky

Dobřichovice, Středočeský kraj

Tento inzerát již není aktivní
Bezrealitky.cz

Popis inzerátu

Prodej nádherné vily v Dobřichovicích u Prahy.
Celková plocha pozemku je 1 443 m2, užitková plocha v domě 580 m2 a zastavěná plocha 206 m2.

Třípodlažní cihlový dům je přibližně z roku 1928 a v průběhu byl upravován až do dnešní podoby. Je podsklepený, vytápěný plynovým kotlem, voda je z vlastní studny a odpad je sveden do veřejné kanalizace. V domě je 10...
Prodej nádherné vily v Dobřichovicích u Prahy.
Celková plocha pozemku je 1 443 m2, užitková plocha v domě 580 m2 a zastavěná plocha 206 m2.

Třípodlažní cihlový dům je přibližně z roku 1928 a v průběhu byl upravován až do dnešní podoby. Je podsklepený, vytápěný plynovým kotlem, voda je z vlastní studny a odpad je sveden do veřejné kanalizace. V domě je 10 pokojů, 2 kuchyně, 4 koupelny, šatna a sklep. V domě najdete prádelnu, saunu, dílnu, technické místnosti nebo také garsonku do které je samostatný vstup do zahrady. Okna jsou dřevěná, dvojitá, podlahy jsou parkety, lamino a dlažba.
Také zde jsou 2 garáže nebo parkovací místo před domem.
Z obou teras je překrásný výhled na přírodu okolo. Na zahradě se nachází domek, který můžete využít ja na parkování nebo na dílnu, případně lze přestavět i na letní bydlení. Na zahradě je také bazén, který momentálně slouží jako okrasný a spoustu okrasných a ovocných stromů.

Dům se nachází v velmi klidné části obce Dobřichovic. Dobřichovice leží na trase Praha-Beroun, je to zhruba 25min vlakem do centra Prahy, vlak jezdí každých 30min často i v kratším intervalu. V Dobřichovicích najdete zdravotní zařízení, také školu, školku, poštu, banky, potraviny, zeleninu, restaurace, lékárnu, květinářství, cukrárnu, galerii, vinárnu, kadeřnictví a mnoho dalšího. Také je zde cyklostezka, řeka, kemp, zámek a hlavně příroda.

Krásné místo na bydlení.

A spacious First Republic villa with 4 terraces, a double garage, and a garden studio in the middle of a large ornamental garden. It has three floors and a basement, which are all intended for residential purposes, with the exception of the technical area. Due to its layout the house can also be used by several generations of the same family. It has a separate residential unit in the basement, 3 bathrooms, 2 kitchens, a sauna, and an outdoor pool, now used as a decorative pond containing fish. There is a wonderful view of the surrounding area from the upper terraces.

With total land area of 1443 m2 and built-up area of 206 m2. The three-storey building has a basement throughout, gas central heating, water comes from its own well, waste is drained into the public sewer system. The house dates from approximately 1928 and it has been continuously modified into its present form.

Sale of a beautiful villa in Dobřichovice near Prague.

The total land area is 1 443 m2, the useable area in the house is 580 m2 and the built-up area is 206 m2.

This three-storey brick house dates from around 1928 and over the course of time it has been modified into its current form. It has a basement, gas central heating, water comes from its own well, waste is drained into the public sewer system.

The house is situated in a very quiet part of the town of Dobřichovice. Dobřichovice lies between Prague and Beroun, it is roughly 25 minutes by train to the centre of Prague, trains run every 30 minutes, and often at shorter intervals. In Dobřichovice you will find medical facilities, as well as a school, nursery school, post office, banks, grocery store, green grocer’s, restaurants, chemist’s, florist’s, cake shop, art gallery, hairdresser’s, and much more. There is also a bicycle path, river, campsite, castle and, most of all, the countryside.

A beautiful place to live.

On the ground floor there is a living room with a beautiful fireplace, and a kitchen which you can enter from both the corridor and the living room. There is also a bedroom which you can go from directly into the garden. On this floor there is also a closet, a bathroom and WC. There is also a door out on to the balcony. Immediately adjacent there is a separate room for guests. A divided staircase, which creates the unique atmosphere of this house, leads to the first floor. Upstairs, in front of you, you will find 2 interconnected rooms, a bathroom with a corner bathtub, a shower stall and WC. To the right there is a bathroom with a shower and WC, to the left there are 4 rooms. In the attic, which is reached via a wooden staircase, there are two rooms and two beautiful terraces with a wonderful view of the surrounding area. In the house there are wooden, double windows, and the floors are parquet, laminate and tiled. There is another small building on the property – suitable both for parking or as a workshop, or it could also be converted into summer housing. Ornamental and fruit trees have been planted in the garden. In its size and concept the house creates a dominant, family house. It is a short distance to the centre of Prague, which makes the property even

more attractive. The town of Dobřichovice has very good transport connections to the centre of Prague.

* Construction: Brick

*

* Property location: Quiet part of town

* Type of house: three-storey

* Floors: 3

* Built-up area: 276 m2

* Useable area: 580 m2

* Floor area: 600 m2

* Land area: 1443 m2

* Cellar:


* Heating: Gas central heating

* Building energy use intensity: Class G – Exceptionally inefficient

* Fixtures and fittings: partial
zobrazit celý popis

Detailní informace

dostupnost UPC:
typ nabídky:
Prodej
typ nemovitosti:
Dům
dispozice:
Ostatní
plocha:
1.443 m²
cena:
19.000.000 Kč
typ vlastnictví:
Osobní
typ budovy:
Cihla
vybavení:
Částečně
podlaži:
3
balkón:
Ne
terasa:
Ano
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránce souhlasíte s jejich používáním. V pořádku Více