Advokátní úschova při prodeji nemovitosti

Během procesu prodeje nemovitosti může nastat patová situace, lehce podobná hádance, jestli bylo dříve vejce nebo slepice. Řešit ji lze pouze pomocí advokátní úschovy peněz.

Advokatni-uschova
Proč se zřizují advokátní úschovy  

Nejedná se o ojedinělý jev, a pokud do takové fáze dospějete, nemusíte mít obavy, že z prodeje vaší nemovitosti sejde. Využití způsobu převodu financí pomocí advokátní úschovy proto v naprosté většině případů řeší už kupní smlouva k nemovitosti. 

Potřeba advokátní (případně notářské či bankovní) úschovy totiž vzniká právě po podpisu kupní smlouvy. V tomto období by zájemce měl uhradit kupní cenu nemovitosti, ale reálně ještě není novým vlastníkem. Tím se stává až po zapsání do katastru nemovitostí.  

Patová situace při prodeji nemovitosti 

Kupující totiž nechce poslat velkou sumu peněz (v případě financování nemovitosti pomocí hypotéky to po něm bude s velkou pravděpodobností vyžadovat i banka) dokud nebude mít jistotu, že je opravdu vlastníkem. 

Prodávající zase logicky nechce přepsat nemovitost na kupujícího, dokud nebude mít na svém bankovním účtu celou kupní cenu. 

Advokátní úschova je řešení situace 

V tuto chvíli přichází pomoc advokátní úschovy. Kupující složí peníze na účet třetí strany, kterou je advokátní kancelář. Ta se zaváže přijaté finance předat prodávajícímu až po předložení dokumentace o vložení nového majitele do katastru nemovitostí a tím je kupující chráněn. Prodávajícího zase chrání skutečnost, že nemusí přepisovat nemovitost na kupujícího, dokud peníze nedorazí na bankovní účet advokátní kanceláře. 

Možná by vás zajímalo také

Zůstaňte s námi v kontaktu
Odebírejte novinky
z realitního trhu