Jak vybrat správného kupce nemovitosti

Přemýšlíte o prodeji nemovitosti? Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, který vám pomůže s celým procesem a
upozorní vás na důležité kroky v jednotlivých fázích prodeje.

3 tipy, jak vybrat ideálního kupce vaší nemovitosti

Máte dobře nafocenou nemovitost, skvěle napsaný popis, aktivovaný inzerát a začnou se vám ozývat zájemci. Jak ale vybrat toho, který má o nemovitost opravdový zájem a jak předejít tomu, aby se prodej netáhl dlouhé měsíce? Máme pro vás pár tipů.

Prohlídka

Už při prohlídce můžete rozeznat vážného zájemce od tak zvaného bytového turisty. Vážný zájemce se ptá na věci, které bytového turistu nikdy nenapadnou. Zajímají ho například, které zdi jsou nosné a které jsou příčky, jací jsou tu sousedé nebo jestli by bylo možné změnit například způsob vytápění. Z jeho otázek poznáte, že si opravdu představuje, že v bytě bude bydlet. Reálného zájemce také zajímají informace ohledně smlouvy, rezervace nemovitosti nebo případného odstoupení od rezervace, náklady na energie atd. Vážný zájemce přijde na prohlídku zpravidla připravený, buďte na jeho otázky připraveni i vy.

Rychlost

Důležitou indicií, která vám napoví, že se jedná o opravdu vážného zájemce je rychlost jeho reakce. Pokud někdo vaši nemovitost opravdu chce koupit, ozve se s odpovědí týž den nebo den následující po prohlídce. Jestliže zájemce požaduje delší čas na rozmyšlenou a svou odpověď stále oddaluje, pusťte ho klidně z hlavy. Většinou ho vaše nemovitost neohromila a nechává si čas, aby si prohlédl i další byty nebo domy. I když by se nakonec pro vaši nemovitost rozhodl, je dost pravděpodobné, že na ní bude hledat chyby a bude chtít jednat o slevě.

Poker face zájemce

I opravdový zájemce může ukončit prohlídku, aniž by dal najevo jakýkoliv vážný zájem. Většinou se jedná o zájemce, kteří hrají na pozdější vyjednávání o slevě. I u nich ovšem platí, že se vám ozvou hned druhý den. Tentokrát ovšem s otázkou, jestli je možná nějaká sleva. Odpověď na tuto otázku mějte vždy dopředu promyšlenou.


Shrnutí

První signály o opravdovém zájemci zjistíte už při prohlídce nemovitosti. Při této příležitosti se většinou ptá zájemce. To ovšem neznamená, že se nemůžete ptát i vy. Zjistěte motivaci zájemce ke koupi nemovitosti, zeptejte se jakou nemovitost konkrétně hledá.


Co dál?
Příprava na prodej