Zdá se, že došlo k problému s připojením nebo na serveru dochází k údržbě. Funkce webu může být omezena.

Hořící vánoční stromeček? 5 kroků, co dělat při požáru

Lepší vyhořet než se dvakrát stěhovat. Otřepaná fráze, kterou ale určitě nepotvrdí nikdo, kdo někdy požár doopravdy zažil.


Nikola Sychrová
Nikola Sychrová1. 12. 2023 | Doba čtení: 10 minut

Lepší vyhořet než se dvakrát stěhovat. Otřepaná fráze, kterou ale určitě nepotvrdí nikdo, kdo někdy požár doopravdy zažil. Obdobím, kdy domácnosti řeší požár nejčastěji, jsou zpravidla Vánoce. Svíčky v oknech, na adventním věnci anebo na vánočním stromku jsou riziko, které většina lidí stále podceňuje.

Ukazují to i čísla – v roce 2022 hasiči zaznamenali celkem 103 případů požárů od zapálené svíčky, z toho 36 za měsíc prosinec a 15 za měsíc leden. V ostatních měsících roku se počet takovýchto případů běžně pohybuje od 1 do 10 měsíčně.

Bezpečnost nade vše

Pokud zapalujete svíčku měli byste dbát na následující:

1. vždy byste pod ní měli mít stabilní nehořlavou podložku, např. adventní věnec je dobré umístit na talíř nebo skleněný tác

2. umístit ji v dostatečné vzdálenosti od květin, výzdoby, a především záclon a závěsů

3. nedávat svíčky na vánoční stromek

4. nenechávat svíčku bez dozoru

5. vždy sfouknout svíčku před spaním (i když si jdete jen zdřímnout 😉) či odchodu z bytu

Pokud je to možné, použijte k dekoraci elektrické svíčky, opatrní buďte také při manipulaci s prskavkami.

„Je potřeba zdůraznit, že u zapálené svíčky se stále jedná o otevřený oheň a je třeba s ním takto zacházet,“ uvádí kpt. Ing. Mgr. Jiří Fröhlich, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, a dodává, „Na vrcholu plamene svíčky teplota přesahuje 800 °C a ještě ve vzdálenosti 8 – 10 cm od plamene svíčky může teplota dosáhnout až 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů nebo textilií, které jsou v bezprostřední blízkosti.“

Jak postupovat v případě požáru způsobeného svíčkou

  1.  Pokud jde o oheň malého rozsahu (např. vám chytl adventní věnec), můžete se jej pokusit hasit vlastními prostředky – voda, hasicí přístroj.
  2. V případě, že sami požár nezvládnete, rychle opusťte zasažený prostor – pamatujte, že vaše zdraví je přednější než majetek. S sebou si vezměte jen to nejdůležitější (doklady, peníze či léky). Pokud je to možné, vypněte přívod elektřiny a plynu.
  3. Volejte linku 150 nebo 112. Čím dříve hasiče informujete, tím dříve mohou zasáhnout. Upozorněte i sousedy hlasitým voláním „HOŘÍ“.
  4. Při odchodu zavřete dveře – zabráníte rychlejšímu šíření požáru. Pokud kvůli ohni nemůžete na chodbu, zavřete se v místnosti, kde dosud nehoří, a utěsněte dveře před kouřem (např. mokrým ručníkem). Pokud není riziko vniknutí kouře do bytu, otevřete okno a dejte znamení zasahujícím hasičům (např. ručníkem nebo prostěradlem vyvěšeným z okna).
  5. I když se vám podaří požár vlastními silami uhasit, ohlaste jej hasičům. Ti vám sepíší odborné vyjádření a zprávu na pojišťovnu.

S následky požáru pomůže pojištění

Pokud i přes všechna bezpečností opatření k požáru dojde, se situací vám kromě hasičů pomůže i pojišťovna, u které byste měli mít právě pro případ podobných krizových situací sjednáno pojištění. Platit škody sousedům nebo majiteli, v případě, že nebydlíte ve vlastním, může být nejen stresující, ale i drahá záležitost.

Pokud jste v pozici nájemníka, určitě byste měli mít:

-        pojištění domácnosti – to se vztahuje na vybavení bytu, které si do něj přinesete – např. nábytek, elektrospotřebiče či oblečení – a v případě vyhoření bytu vám pomůže pokrýt náklady spojené s poškozeným vybavením. Pokud ovšem využíváte původní vybavení, vaše pojistka se na jeho poškození nevztahuje a majitel bytu by měl mít pojištění vlastní.

-        pojištění odpovědnostipokryje úhradu škody tehdy, kdy vaší vinou přijdou k újmě také sousedé. Hodí se tedy právě pro události jako vyhoření či vytopení bytu.

Ideální je obě pojištění zkombinovat a mít tak pojistku, která pomůže uhradit jak škody na vlastním vybavení bytu, tak ty u sousedů. Předejdete tak nepříjemným sporům, do kterých se můžete dostat ve chvíli, kdy nikdo z dotčených stran nemá uzavřené ani pojištění domácnosti, ani odpovědnosti,    upozorňuje Lucie Starovičová za Bezrealitky

V případě požáru vám zprávu pro pojišťovnu sepíší hasiči. A to i tehdy, když se vám podaří oheň zlikvidovat vlastními silami. Proto je potřeba je i v takovém případě informovat a událost s nimi sepsat. Do příjezdu vyšetřovatele požárů nic neuklízejte a ponechejte místo požáru tak, jak jste jej objevili nebo zůstalo po uhašení.