Prodej bytu 4+kk, 140 m² bez realitky

Korunovační, Praha - Bubeneč

Tento inzerát již není aktivní
Bezrealitky.cz

Popis inzerátu

Prodej zrekonstruovaného mezonetového bytu 4+kk s terasou a balkonem, do osobního vlastnictví, v projektu Rezidence U Dvou Sov. Byt je situován na jihozápadní a severovýchodní stranu. K bytu náleží sklepní kóje pro uložení sezonních věcí. Cena bytu je uvedena vč. 21% DPH. V domě nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která by měla být dokončena na jaře roku 2017 -...
Prodej zrekonstruovaného mezonetového bytu 4+kk s terasou a balkonem, do osobního vlastnictví, v projektu Rezidence U Dvou Sov. Byt je situován na jihozápadní a severovýchodní stranu. K bytu náleží sklepní kóje pro uložení sezonních věcí. Cena bytu je uvedena vč. 21% DPH. V domě nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která by měla být dokončena na jaře roku 2017 - květen. Použité obrázky jsou vizualizace budoucího možného provedení.
Rezidenci U Dvou Sov najdete v ul. Korunovační, která spojuje náměstí Pod Kaštany a Letenské náměstí. Název ulice připomíná korunovace českých králů a tím i snahu o potvrzení české státnosti.
Bezproblémová dopravní dostupnost je zajištěna městskou hromadnou dopravou. 6 minut od domu se nachází tramvajová zastávka Sparta či Korunovační, odkud se pohodlně, za pár minut, dostanete na metro A/Hradčanská, metro C/Vltavská či metro B/Palmovka. Parkovat lze přímo u domu či v jeho blízkém okolí.
S ohledem na památkovou ochranu fasády bude provedena její citlivá rekonstrukce s ponecháním stavebně historických detailů stavby.
Pouhých pár minut od domu se nachází chráněná přírodní památka Stromovka, dříve známá jako Královská obora. Dalším oblíbeným místem pro trávení volného času je druhý největší park na Praze 7, a to Letenský park – Letenské sady. Nabízí krásné výhledy jak na Pražský hrad, tak i na Staré Město, Malou Stranu, Petřín a další okrajové čtvrtě centra města.
V okolí domu najdete také školy, školky, stadion a fotbalové centrum, Galerii Scarabeus, kde probíhají koncerty, výstavy, taneční a divadelní vystoupení, muzeum kávy, kavárny, lékárny, obchody a mnoho dalšího.
Průkaz energetické náročnosti k dispozici v kanceláři. V
zobrazit celý popis
Sale of reconstructed four-room duplex flat with kitchenette, terrace and balcony in Rezidence U Dvou Sov project. The flat is situated in the southwest and northeast side. The flat also has a cellar stall for the storage of seasonal items.
You can find Rezidence U Dvou Sov on Korunovační Street, which connects náměstí Pod Kaštany and Letenské náměstí. The origin of the street goes back...
Sale of reconstructed four-room duplex flat with kitchenette, terrace and balcony in Rezidence U Dvou Sov project. The flat is situated in the southwest and northeast side. The flat also has a cellar stall for the storage of seasonal items.
You can find Rezidence U Dvou Sov on Korunovační Street, which connects náměstí Pod Kaštany and Letenské náměstí. The origin of the street goes back to the turn of the 19th and 20th centuries. The name of the street refers to the coronation of the Czech kings and the effort to confirm Czech statehood.
Trouble-free transport accessibility is ensured by the city’s mass transit system. The Sparta and Korunovační tram stops are located 6 minutes from the building, and they will take you in comfort to the metro’s A line (Hradčanská), B line (Palmovka) or C line (Vltavská) in just a few minutes. It is possible to park right by the building or in its immediate vicinity.
With regard to the heritage protection of the façade, it will be sensitively reconstructed, leaving the structurally historic details of the structure. The elaborate street façade, segmented by cornices and pilasters, will be preserved; the decorative elements will be replicated. The original public interior of the building will be more or less preserved and will undergo renovations. The landings are equipped with cast terrazzo, the doors to the flats are wooden in wooden frames. The stairs of the double-flight staircase are made of stone and the railing uses the original metal panelling.
The Stromovka nature reserve, formerly known as the Royal Game Preserve, is located only a few minutes from the building. It is a gigantic green complex in the style of English gardens and its area makes it one of the largest Prague gardens, where everybody can find a way to relax, whether it is a pleasant walk, relaxing on the grass by the water, a bike ride or roller skating, sitting in the cosy restaurants or visiting one of the playgrounds with children. For those who are more inquisitive, a visit to the Rudolfova Štola (Rudolph Gallery) is definitely worth a visit. This tunnel was built in the 16th century to provide water to the Royal Game Preserve and it is unique in the world.
Another popular place for leisure activities is Letná Park, the second-largest park in Prague 7. The name is taken from the place name Leteň, meaning a sunny hill, a hill that faces the south. During the reign of Emperor Charles IV grapevines were planted on the slopes of the Letná Plain. In the 17th and 18th century the vineyards gradually fell to ruin as a result of the frequent military events on Letná, as well as in other areas in what was then the environs of Prague. As early as the end of the 17th century the Letná hill was almost empty, even though an ancient chestnut alley stood here. Today Letná Park is a popular recreational site for the city’s inhabitants and visitors. It offers beautiful views of Prague Castle and also the Old Town, Lesser Town, Petřín and other peripheral neighbourhoods of the city centre.
In the vicinity of the building you can also find schools, preschools, a stadium and football centre, the Scarabeus Gallery (where concerts, exhibits, dance and theatre performances and a museum of coffee can be seen), cafés, pharmacies, and much more
show whole description

Detailní informace

dostupnost UPC:
typ nabídky:
Prodej
typ nemovitosti:
Byt
dispozice:
4+kk
plocha:
140 m²
cena:
19.419.000 Kč
typ vlastnictví:
Osobní
typ budovy:
Cihla
vybavení:
Nevybavený
podlaži:
6
balkón:
Ano
terasa:
Ano
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránce souhlasíte s jejich používáním. V pořádku Více