Zdá se, že došlo k problému s připojením nebo na serveru dochází k údržbě. Funkce webu může být omezena.

Kdo je zodpovědný za zimní údržbu chodníků a střech?

Sníh v zimě – radost pro děti, starost pro dospělé, především pro řidiče a majitele nemovitostí. Chodníky před jejich domy se totiž mžikem mění v jednu velkou skluzavku. Kdo má povinnost sníh z chodníků a střech odklízet? A co dělat v případě, že neodklizený sníh či led způsobí úraz?


Nikola Sychrová
Nikola Sychrová5. 1. 2024 | Doba čtení: 5 minut

Zodpovědnost za stav chodníku má majitel. Ukládá to tzv. „chodníková novela“ z roku 2009, podle které mají povinnost chodníky udržovat jejich majitelé.  

Kdo je majitelem chodníku? 

V drtivé většině případů jsou vlastníky chodníků obce. Ty by se tak měly postarat o to, aby byly chodníky, které jsou součástí místní komunikace, upravené.  

Jiná situace ovšem platí pro chodníky, které jsou vedené jako účelová komunikace. Může to být třeba chodníček spojující různé nemovitosti. V takovém případě je za údržbu zodpovědná konkrétní fyzická nebo právnická osoba, která je vlastníkem nemovitosti – může to být i sdružení vlastníků či bytové družstvo. Případné škody na zdraví se pak řeší podle občanského zákoníku. 

Na první pohled zdánlivý detail, jakým je vlastník nemovitosti, může hrát nejen v zimě důležitou roli. Proto bychom se už při výběru nového bytu měli zajímat o celou budovu a její okolí. Koneckonců právě v zimě nám pohled na stav chodníků může napovědět, jak dobře funguje správa celého domu,dodává Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky

Tip!
Nevíte, kdo je zodpovědný za konkrétní úsek komunikace, který je považovaný za chodník? Nahlédněte do katastrální mapy, kde si můžete ověřit jak typ komunikace, tak vlastníka. 

Za rampouchy a led zodpovídá majitel nemovitosti 

Kromě sněhu na chodníku dokáží potrápit také padající kusy sněhu ze střech nebo nebezpečné rampouchy visící na okapech. Povinnost zajistit bezpečný průchod přitom leží dle občanského zákoníku na bedrech majitelů nemovitostí, kteří by měli odstranění zajistit. Pokud tak neučiní a dojde k úrazu či zranění, hrozí jim trest za nedbalostní jednání. 

Nebezpečný průchod – například pod vrstvou tajícího sněhu na střeše – mohou majitelé nemovitosti přehledně označit, dokud problém neodstraní. V případě většího objemu sněhu je při odklízení vhodné spolupracovat s obcí, například městskou částí, či technickými službami,dodává Lucie Starovičová

Úraz na chodníku nemusí být pouze vinou majitele 

Stal se na chodníku u vaší nemovitosti úraz? V první řadě je třeba vše zdokumentovat, a to včetně stavu chodníku či střechy v době události. Ideální je vzít si i kontakt na případné svědky, kteří mohou při objasnění pomoci. Ne vždy je totiž vina pouze na straně vlastníka nemovitosti. Na náhradu újmy má pak vliv i jednání poškozené osoby – například chodce, který dostatečně nevěnoval pozornost stavu chodníku nebo v zimě vyrazil na procházku jen v teniskách.