Zdá se, že došlo k problému s připojením nebo na serveru dochází k údržbě. Funkce webu může být omezena.

Domy na klíč: V čem jsou skvělé a jak vybrat dodavatele

V posledních letech se stále častěji setkáváme s pojmem "dům na klíč". Tento koncept, který přináší revoluci v tradičním pojetí stavebnictví, nabízí řešení pro ty, kteří touží po vlastním domově, ale nechtějí se zamotávat do složitostí a nejistot spojených s tradičním stavebním procesem. Že o domě na klíč také uvažujete? Pojďte se s námi podívat na výhody a úskalí tohoto řešení a zjistěte, jak vybrat vhodného dodavatele.


Lidmila Maršálková
Lidmila Maršálková24. 1. 2024 | Doba čtení: 10 minut

V posledních letech se stále častěji setkáváme s pojmem "dům na klíč". Tento koncept, který přináší revoluci v tradičním pojetí stavebnictví, nabízí řešení pro ty, kteří touží po vlastním domově, ale nechtějí se zamotávat do složitostí a nejistot spojených s tradičním stavebním procesem. Že o domě na klíč také uvažujete? Pojďte se s námi podívat na výhody a úskalí tohoto řešení a zjistěte, jak vybrat vhodného dodavatele.

Co znamená, když je dům na klíč?

Hotové projekty, které čekají na své majitele

Domy na klíč představují moderní a efektivní řešení v oblasti stavebnictví. Jedná se o koncept, kde je celý dům – od jeho návrhu, přes výstavbu, až po finální dokončení – realizován jedním poskytovatelem služeb, nejčastěji stavební firmou, která se specializuje právě na tento typ staveb. Klient si vybírá z předem připravených projektů, které mohou být v určitých mezích upraveny tak, aby co nejvíce vyhovovaly potřebám a přáním klienta.

Stavba domu téměř bez práce

Jak název “dům na klíč” napovídá, klient obdrží dům kompletně dokončený a připravený k okamžitému nastěhování. Tento přístup značně redukuje čas a náročnost spojenou se stavbou domu, neboť klient nemusí koordinovat jednotlivé fáze výstavby, vybírat materiály či dohlížet na práci řemeslníků. Dům na klíč také nabízí výhodu fixní ceny, což eliminuje riziko nepředvídaných nákladů, které jsou běžné u tradičních stavebních projektů.

Možnost přizpůsobení vašemu vkusu i rozpočtu

Zákazníci si mohou vybírat z široké škály stylů, velikostí a rozpočtových variant. Díky tomu, že celý projekt řídí jedna společnost, jsou všechny aspekty stavby koordinované a efektivně spravované, což minimalizuje možnost chyb a zpoždění. Navíc, s rostoucím důrazem na ekologii a udržitelnost, mnoho domů na klíč dnes zahrnuje prvky zelené architektury, jako jsou solární panely, energeticky úsporné materiály a nízkoenergetické systémy.

Cena domu na klíč a jak dlouho to trvá

Cena domu na klíč závisí na použitých materiálech, velikosti domu a dalších faktorech. V průměru se pohybuje od 35 000 Kč do 47 000 Kč za metr čtvereční. A jak dlouho trvá postavit dům na klíč? Záleží na tom, zda už máte pozemek, kde chcete stavět nebo ho ještě hledáte. Termín zahájení výstavby se také odvíjí od toho, za jak dlouho získáte stavební povolení. Tady vám může pomoci například zástupce ve stavebním řízení, chcete-li si práci trochu ulehčit (pakliže stavební povolení neřeší rovnou dodavatel domu na klíč). Termín nastěhování do domu se může protáhnout kvůli mnoha situacím, například kvůli získání povolení ČOV nebo vybudování inženýrských sítí. Pokud máte toto všechno vyřešené, pak může být hrubá stavba hotová zhruba šest měsíců po zahájení. K nastěhování může být dům připravený cca za deset měsíců ode dne, kdy se zahájí stavební práce.

Výhody domu na klíč

 • Rychlost stavby: Vzhledem k tomu, že projekt domu už je předem připravený a funguje koordinace mezi zainteresovanými stranami, může být dům dokončen výrazně rychleji než při tradičním způsobu stavby.
 • Předvídatelnost nákladů: Pevná cena domu na klíč eliminuje riziko nepředvídaných výdajů. Klienti mají jasnou představu o celkových nákladech ještě před zahájením stavby, což umožňuje lepší finanční plánování. I když je cena domu na klíč obvykle pevná, je doporučeno mít rezervu pro nepředvídané výdaje nebo pro drobné úpravy a doplňky, které mohou být potřeba po dokončení stavby.
 • Minimální úsilí ze strany klienta: Stavba domu na klíč nevyžaduje od klienta intenzivní zapojení do procesu. Většinu práce a koordinace zajišťuje dodavatel.
 • Záruky a podpora: Většina společností poskytujících domy na klíč nabízí záruky a po-prodejní podporu.
 • Standardizovaná kvalita: Domy na klíč jsou stavěny podle osvědčených plánů a standardů, což znamená konzistentní kvalitu a spolehlivost.

Nevýhody domu na klíč

 • Omezené možnosti úprav: I když někteří dodavatelé nabízejí určitou míru přizpůsobení, domy na klíč často neposkytují tolik flexibility jako individuálně projektované domy.
 • Pocit uniformity: Domy na klíč jsou jinak řečeno domy z katalogu. Chcete-li osobitý a jedinečný dům, který nikdo jiný nemá, dům na klíč nemusí být ta správná cesta.
 • Závislost na dodavateli: Celý proces stavby je v rukou jednoho dodavatele, což může být rizikem, pokud firma není spolehlivá nebo se dostane do finančních problémů. V nejhorším případě vám zůstane nedokončená stavba a vy budete muset hledat náhradní řešení, jak dům dokončit.
 • Omezená kontrola nad procesem: Jelikož většina rozhodnutí a práce je v rukou dodavatele, nemáte nad vším tak úplně kontrolu a nezbývá než věřit v to, že je firma spolehlivá.
 • Možná vyšší počáteční investice: I když jsou náklady předvídatelné, počáteční investice do domu na klíč může být vyšší ve srovnání s tradiční stavbou, zejména pokud jsou do kalkulace zahrnuty prémiové prvky nebo funkce.
 • Časové zpoždění ve výstavbě: Ačkoli je jeden z hlavních lákadel domů na klíč rychlost výstavby, mohou nastat neočekávaná zpoždění způsobená například špatným plánováním, problémy s dodávkami materiálů nebo nepříznivým počasím.

Získejte nejvýhodnější hypotéku na trhu
Hledáte-li možnosti, jak financovat dům na klíč, podívejte se na Hypotéku od Ownestu a získejte přístup k akčním nabídkám s úrokem již od 5,04 %. Vše vyřídíte online z pohodlí domova a můžete se pustit do plánování vysněného domova.

Jak vybrat dodavatele domu na klíč?

Zajímejte se o ceník i smluvní podmínky

Při výběru dodavatele domu na klíč si zkontrolujte historii a zkušenosti jednotlivých firem a nebojte se srovnávat nabídky několika dodavatelů. Vyberte si firmu s dostatečnými zkušenostmi a dobrou reputací v oboru. Hledejte reference od předchozích klientů a projděte si hodnocení a recenze. Neméně důležité je, aby byla firma transparentní ohledně cen a smluvních podmínek. Vyhněte se firmám s nejasnými cenovými nabídkami nebo skrytými poplatky.

Vzorové domy jako ukázka kvality

Dále si ověřte, jaké možnosti přizpůsobení dodavatel nabízí. I když jsou domy na klíč často standardizované, dodavatel by měl by schopen do určité míry upravit dům podle vašich představ. Velkou výhodou je, pokud firma nabízí prohlídky vzorových domů, abyste si mohli udělat o vybraném domě lepší představu a zjistili, jak se v něm budete cítit. Osobní prohlídka vám dá také lepší představu o kvalitě práce a použitých materiálech.

Komunikace a poprodejní servis

Spolupráce s dodavatelem by měla být hladká a efektivní. Hodnotným ukazatelem je, jak dobře firma komunikuje a reaguje na vaše dotazy a požadavky během počátečních konzultací. Byť je u mnoha firem poprodejní servis samozřejmost, přesto se vyplatí si tuto informaci předem ověřit. Informujte se o záručních podmínkách a možnostech servisu po dokončení stavby. Dobrý dodavatel by měl nabízet solidní záruky a podporu po předání domu.

Proces stavby domu na klíč

 1. Výběr projektu a dodavatele: Projektů i dodavatelů domů na klíč je rok od roku více, a to může být při prvním průzkumu celkem ubíjející či matoucí. Dejte si dostatek času na rozmyšlenou, neváhejte firmy zahrnout dotazy, vyžádejte si kalkulace a pokud ta možnost existuje, choďte na prohlídky hotových realizací, ať máte představu o tom, jak byste se ve vybraném domě cítili.
 2. Uzavření smlouvy a financování: Máte vybráno? Na řadu přichází uzavření smlouvy, která specifikuje detaily projektu, cenu, časový plán a další podmínky. V této fázi se také řeší financování projektu, ať už prostřednictvím hypotéky, stavebního spoření nebo jiných finančních nástrojů.
 3. Přípravné práce a získání povolení: Před zahájením stavby je nutné vyřídit stavební povolení. Tento proces může zahrnovat územní rozhodnutí, stavební povolení a další administrativní kroky. Současně probíhají přípravné práce na staveništi, jako je vytyčení stavby a příprava terénu.
 4. Výstavba domu na klíč: Tato fáze zahrnuje různé etapy, od vybudování základů a hrubé stavby, přes instalaci technických prvků, až po finální dokončovací práce. V průběhu výstavby se střídají různí odborníci – od zedníků, tesařů, instalatérů po elektrikáře a malíře. Důležitá je pečlivá koordinace těchto prací, aby byl proces co nejefektivnější a aby se předešlo zbytečným zdržením.
 5. Kontroly a revize: Během výstavby probíhají pravidelné kontroly kvality a dodržování stavebních předpisů. Na stavbě bývá přítomen primárně stavbyvedoucí, kterého vám může zajistit stavební firma nebo si můžete najít, například na základě doporučení od známých, vlastního stavbyvedoucího.
 6. Interiérové vybavení a dokončovací práce: Po dokončení hrubé stavby následuje fáze interiérových prací, která zahrnuje pokládku podlah, obkladů, sanitu, kuchyňské linky a dalšího vybavení.
 7. Finální předání a užívání: V poslední fázi je dům důkladně zkontrolován a vyklizen, aby odpovídal dohodnutým specifikacím a byl řádně připraven k nastěhování. Při předání klíčů obvykle dojde k prohlídce domu a předání veškeré dokumentace, včetně záručních listů a návodů k obsluze instalovaných zařízení. Pokud se během prohlídky objeví nějaké překážky či vady, následuje individuální domluva s dodavatelem, který na vlastní náklady zajistí nápravu.

Postavte vysněný dům bez starostí

Domy na klíč představují efektivní, rychlou a v mnoha ohledech pohodlnou cestu k vlastnímu domovu. S předvídatelnými cenami, sníženou administrativní a organizační zátěží a možností rychlejšího přestěhování jsou pro mnohé atraktivní volbou. Důležitým krokem je výběr správného dodavatele, který má prokázané zkušenosti a dobrou reputaci. Nicméně, je třeba mít na paměti i potenciální nevýhody, jako jsou omezené možnosti úprav, pocit uniformity nebo závislost na jednom dodavateli. V konečném důsledku, ať už se rozhodnete pro dům na klíč nebo jiný typ vlastního bydlení, je důležité, aby vaše volba nejlépe odrážela vaše individuální potřeby, přání a životní styl.