Zdá se, že došlo k problému s připojením nebo na serveru dochází k údržbě. Funkce webu může být omezena.

Glamping – kempování v přírodě s nádechem luxusu

Už jste slyšeli o glampingu? Žhavý trend posledních let kombinuje klasické kempování s luxusními vymoženostmi a pohodlím, na které jsme zvyklí v běžném životě. Plně vybaveným chatičkám či stylovým maringotkám uprostřed přírody propadají i ti, kdo by se normálně pod stan nevydali. Označení glamping se poprvé objevilo v Anglii v roce 2005 a dnes už je oficiálně součástí Oxfordského anglického slovníku. Spojuje dvě slova glamorous (úžasné) a camping (kempování).


Nikola Sychrová
Nikola Sychrová11. 7. 2022 | Doba čtení: 2 minuty

Originální příbytek, úžasné místo

Jaké ubytování si ale konkrétně představit? Třeba moderně zařízené chatky, ale také posedy, takzvané tree houses na stromech, nebo další atypické stavby schované před zraky veřejnosti – třeba jurty nebo maringotky. Základem je ale vždy místo, které by mělo mít svůj genius loci a společně s luxusním ubytováním poskytnout nezapomenutelný zážitek.

Romantika v přírodě

Noc za peníze jako v hotelu

První glampingová místa se začala objevovat už před pár lety a zájem strávit dovolenou v přírodě a zároveň pohodlí stále roste. Poptávka po glampingových místech výrazně převyšuje nabídku, takže ceny za noc v luxusním příbytku se běžně pohybují okolo 2–5 tisíc korun za noc v závislosti na vybavenosti a lokalitě. To je mnohdy stejně jako v hotelu. Pokud je ale pro vás krása přírody nedocenitelná, glamping je pro vás to pravé.


Tip!
Vlastníte chatu nebo útulnou maringotku? Popřemýšlejte, zda ji nepronajmout v rámci glampingu. Může to být zajímavý přivýdělek.  

Kam na glamping?

Na výběr máte místa v Česku i zahraničí. Ačkoliv je původně glamping spojen především s luxusním stanováním, každý národ do něj vnesl své. V Česku najdete kromě stanů i posedy, v Americe třeba vozy osadníků. Jedním z nejpozoruhodnějších glampů je 4 Rivers Floating Lodge v Koh Kong na hranicích Kambodže a Thajska, který je prvním plovoucím kempem na světě.

Na co nezapomenout?

Ačkoliv ubytování poskytuje pohodlné zázemí, ne vždy je ale v moci majitelů dovést doprostřed lesa elektřinu či vodu. Nezapomeňte si tedy vždy ověřit, zda místo těmito základními energiemi disponuje. Chybu určitě neuděláte, když si s sebou sbalíte powerbanku a dostatek vlhčených ubrousků. Stejně tak se ujistěte o tom, zda je možné na místě parkovat a zda je v nabídce snídaně. Romantika v přírodě ale za překonání pár úskalí určitě stojí.