Zdá se, že došlo k problému s připojením nebo na serveru dochází k údržbě. Funkce webu může být omezena.

Se zvířetem do pronájmu: Co je dobré vědět?

Máte domácího mazlíčka a potřebujete najít pronájem bytu? Většina českých domácností má dnes doma zvířátko. Ať už je to pejsek, kočička či něco jiného, je dobré vědět, s čím počítat při hledání nového bydlení. Přinášíme pár tipů, jak najít bydlení se zvířátkem co nejdříve


Daniela Veselá
Daniela Veselá24. 8. 2020 | Doba čtení: 6 minut

Vyčleňte si na hledání bytu více času

Najít bydlení pro vás a vašeho zvířecího mazlíčka bývá často velkým oříškem, jelikož majitelé se bojí poskytnout byt nájemci se zvířetem. Mnoho lidí v této situaci řeší, zda majiteli nebude domácí mazlíček vadit a jak jeho přítomnost v bytě vyřešit ke spokojenosti obou stran. Je proto potřeba si na hledání bydlení najít více času a obrnit se trpělivostí.

Byt vybírejte s ohledem na zvíře

Na domácího mazlíčka je dobré myslet i při výběru bytu. Pokud je v něm dřevěná podlaha, psí drápky ji snadno poškodí a majiteli vznikne škoda, kterou bude po nájemci vymáhat. Zvíře také může rozkousat textilie nebo poškodit nábytek, proto je lepší vybírat spíše prázdný byt, který si sami zařídíte.

U vybaveného bytu můžete navrhnout přidat do nájemní smlouvy závazek, že s ukončením nájmu například nahradíte stávající koberce novými. Na škody způsobené zvířetem myslí i pojišťovny – pokud víte, že váš pes mívá slabší chvilky, je vhodné si případné škody pojistit.

Jednejte s majitelem na rovinu

Základem dobrých vztahů je otevřené jednání. Již při prvním kontaktu s majitelem bytu otevřete téma: „Mám domácího mazlíčka“. Před podpisem smlouvy doporučujeme nájemcům s domácím mazlíčkem se s majitelem bytu hned na začátku přesně domluvit na detailech bydlení se zvířetem. Vyřešte například s majitelem, jak se budou řešit případné škody. Určitě není dobré zvíře tajit – narušuje to dobré vztahy mezi oběma stranami, což může být v budoucnu problém třeba při prodlužování nájemní smlouvy. Tím, že psa či kočku majiteli nenahlásíte, si situaci spíše zkomplikujete.

Pes je v České republice nejoblíbenějším domácím zvířetem – má ho téměř každá druhá domácnost.

Podložte chování zvířátka referencí

Pokud se majitel bytu obává problémů spojených se psem v bytě, může být řešením i reference od předchozího pronajímatele bytu. Potvrzení, že váš mazlíček není hlučný a nebyl s ním nikdy žádný problém, domluvu výrazně ulehčí.

Představte svého zvířecího miláčka majiteli

Připravte se na prohlídku. K běžným otázkám na prohlídce bytu přidejte i ty ohledně domácích mazlíčků. Pokud máte za domácího mazlíčka pejska nebo kočičku, můžete ho majiteli představit osobně. Vezměte své zvířátko s sebou na prohlídku bytu / domu, ať ho majitel osobně pozná. Majitel bytu tak uvidí, jak je mazlíček vychovaný a váš zodpovědný přístup ocení. V případě, že není možné zvířátko ukázat osobně, ukažte majiteli alespoň fotku. Majitel tím také získá možnost si o rase či druhu zvířete zjistit více informací.

Majitel může požadovat zvýšené zálohy

Praxe poplatků za zvíře je běžná v zahraničí, ale už se objevuje i v České republice a nájemci si na ni postupně zvykají. Mnoho pronajímatelů vyžaduje kvůli zvířeti zvýšené zálohy nebo vyšší počáteční kauci. Někteří za psa či kočku v bytě vybírají pravidelný poplatek, kterým se jistí proti případným škodám.

Vždy je však třeba vše řádně smluvně ošetřit a výši poplatku přesně stanovit, aby v budoucnu nedošlo k nedorozumění. Pokud není v nájemní smlouvě definováno, že výše nájmu či poplatků už zahrnuje i chov zvířete, může pronajímatel požadovat po nájemci uhrazení zvýšených nákladů na údržbu společných prostor.

Zvíře nemůže majitel bytu zakázat

Nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014 myslí na práva nájemců bytů. Pronajímatelé jim nemohou domácího mazlíčka v bytě zakázat, resp. nemohou v případě zákazu vymáhat soudně pokutu za jeho nedodržení. Nájemci však musí být ohleduplní a chovat zvíře mohou pouze tehdy, pokud nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Pod ty lze zahrnout například znečišťování společných prostor nebo to, když zvíře ruší ostatní obyvatele nad únosnou míru. I tak je ale poměrně těžké stanovit, kde je hranice snesitelnosti, a takové porušení se nedokazuje snadno.